The 45th Japan Handball League
2020-2021 Season
Match Schedule and Results
 

Men's Division

Weeks Fixtures Venues Matches Results
1 2020/08/29 Aichi 12:00- Toyota Auto Body vs Zeekstar Tokyo 34 (15-11, 19-16) 27
14:30- Toyota Motor East Japan vs Toyota Boshoku Kyushu 31 (14-17, 17-10) 27
11:30- Osaki Electric vs Golden Wolves Fukuoka 33 (17- 6, 16-11) 17
14:00- Toyoda Gosei vs Ryukyu Corazon 34 (17-15, 17-10) 25
2020/08/30 Shizuoka 12:00- Toyota Motor East Japan vs Zeekstar Tokyo 28 (13-15, 15-16) 31
14:30- Osaki Electric vs Wakunaga Pharmaceutical 29 (13-14, 16-14) 28
Aichi 13:00- Toyota Auto Body vs Ryukyu Corazon 36 (19-11, 17-16) 27
13:00- Daido Steel vs Toyota Boshoku Kyushu 31 (15-12, 16-17) 29
2 2020/09/05 Aichi 13:00- Toyoda Gosei vs Daido Steel 31 (17-17, 14-14) 31
Hiroshima 15:00- Wakunaga Pharmaceutical vs Golden Wolves Fukuoka 35 (17- 4, 18- 9) 13
Saga 15:00- Toyota Boshoku Kyushu vs Osaki Electric 27 (10-14, 17-13) 27
3 2020/09/12 Kanagawa 12:30- Zeekstar Tokyo vs Ryukyu Corazon 22 (10- 9, 12-13) 22
15:00- Golden Wolves Fukuoka vs Toyota Auto Body 17 ( 7-20, 10-18) 38
Yamanashi 12:00- Toyoda Gosei vs Toyota Motor East Japan 31 (16-11, 15-16) 27
14:30- Daido Steel vs Wakunaga Pharmaceutical 33 (14-13, 19-18) 31
2020/09/13 Saitama 13:00- Toyota Auto Body vs Toyota Motor East Japan 33 (18-16, 15-17) 33
15:30- Osaki Electric vs Toyoda Gosei 30 (14-16, 16-16) 32
Tokyo 15:00- Zeekstar Tokyo vs Daido Steel 28 (14-14, 14-16) 30
4 2020/09/19 Tokyo 13:00- Zeekstar Tokyo vs Osaki Electric 26 (12-19, 14-14) 33
Fukui 13:00- Hokuriku Electric Power vs Toyota Boshoku Kyushu 25 (14-11, 11-15) 26
Aichi 12:00- Toyota Auto Body vs Wakunaga Pharmaceutical 33 (19-15, 14-14) 29
13:00- Toyoda Gosei vs Golden Wolves Fukuoka 31 (13-11, 18- 7) 18
Okinawa 15:00- Ryukyu Corazon vs Daido Steel 22 (10-14, 12-19) 33
2020/09/22 Saitama 14:00- Osaki Electric vs Ryukyu Corazon 29 (16- 7, 13-11) 18
Fukui 13:00- Hokuriku Electric Power vs Toyoda Gosei 20 ( 9-19, 11-14) 33
Aichi 12:45- Toyota Boshoku Kyushu vs Wakunaga Pharmaceutical 29 (15-14, 14-14) 28
15:15- Daido Steel vs Toyota Motor East Japan 31 (17-14, 14-15) 29
Fukuoka 14:30- Golden Wolves Fukuoka vs Zeekstar Tokyo *Match postponed*
5 2020/09/26 Aichi 11:30- Zeekstar Tokyo vs Hokuriku Electric Power 34 (12-19, 22-19) 38
14:00- Toyoda Gosei vs Wakunaga Pharmaceutical 29 (15-12, 14-12) 24
Saga 15:00- Toyota Boshoku Kyushu vs Toyota Auto Body 24 (10-16, 14-20) 36
2020/09/27 Okinawa 15:00- Ryukyu Corazon vs Golden Wolves Fukuoka 31 (14- 9, 17-13) 22
6 2020/10/04 Hokkaido 18:30- Osaki Electric vs Daido Steel 32 (14-19, 18-19) 38
2020/10/10 Fukui 13:00- Hokuriku Electric Power vs Ryukyu Corazon 27 (12-14, 15-16) 30
Aichi 13:00- Daido Steel vs Toyota Auto Body 34 (18-14, 16-24) 38
Kagoshima 12:00- Golden Wolves Fukuoka vs Toyota Motor East Japan 22 ( 9-10, 13-17) 27
2020/10/11 Aichi 14:00- Toyoda Gosei vs Toyota Boshoku Kyushu 32 (14-11, 18-10) 21
Osaka 13:00- Wakunaga Pharmaceutical vs Zeekstar Tokyo 30 (16-11, 14- 8) 19
7 2020/10/17 Tokyo 14:00- Zeekstar Tokyo vs Toyota Boshoku Kyushu 25 ( 7-14, 18-15) 29
Fukui 13:00- Hokuriku Electric Power vs Toyota Auto Body 25 (11-22, 14-23) 45
2020/10/18 Aichi 13:00- Daido Steel vs Hokuriku Electric Power 36 (17-15, 19-17) 32
Okinawa 14:00- Ryukyu Corazon vs Wakunaga Pharmaceutical 23 ( 9-17, 14-15) 32
8 2020/10/22 Fukui 19:00- Osaki Electric vs Hokuriku Electric Power 34 (17-14, 17-12) 26
2020/10/24 Miyagi 13:00- Toyota Motor East Japan vs Hokuriku Electric Power 28 (10-18, 18-13) 31
Aichi 13:00- Toyota Auto Body vs Toyoda Gosei 25 (11-13, 14-14) 27
Kumamoto 12:30- Toyota Boshoku Kyushu vs Golden Wolves Fukuoka 31 (17-13, 14- 9) 22
9 2020/10/31 Mie 16:00- Toyota Motor East Japan vs Osaki Electric 23 (14-13, 9-16) 29
2020/11/01 Fukui 13:00- Wakunaga Pharmaceutical vs Hokuriku Electric Power 30 (15-15, 15- 9) 24
10 2020/11/14 Aichi 13:00- Daido Steel vs Golden Wolves Fukuoka 35 (15- 8, 20-12) 20
15:15- Toyota Auto Body vs Osaki Electric 31 (20-17, 11-17) 34
Hiroshima 13:00- Wakunaga Pharmaceutical vs Toyota Motor East Japan 24 (12-12, 12-12) 24
Saga 14:00- Toyota Boshoku Kyushu vs Ryukyu Corazon 22 (13-13, 9- 9) 22
11 2020/11/21 Saitama 14:00- Osaki Electric vs Toyota Boshoku Kyushu 34 (15- 9, 19-12) 21
Aichi 13:00- Toyota Auto Body vs Hokuriku Electric Power 33 (19-13, 14-12) 25
15:15- Daido Steel vs Toyoda Gosei 30 (12-20, 18-17) 37
Oita 13:00- Golden Wolves Fukuoka vs Wakunaga Pharmaceutical 15 ( 8-16, 7-20) 36
Okinawa 18:00- Ryukyu Corazon vs Toyota Motor East Japan 27 (11- 8, 16-16) 24
2020/11/23 Miyagi 14:00- Toyota Motor East Japan vs Toyoda Gosei 18 (10-13, 8-21) 34
Fukui 13:00- Hokuriku Electric Power vs Osaki Electric 22 (10-18, 12-15) 33
Hiroshima 13:00- Wakunaga Pharmaceutical vs Daido Steel 24 (14-13, 10-13) 26
Oita 13:00- Toyota Auto Body vs Golden Wolves Fukuoka 41 (22- 8, 19-10) 18
Okinawa 14:00- Ryukyu Corazon vs Zeekstar Tokyo 24 ( 9-19, 15-14) 33
12 2020/11/28 Fukuoka 14:00- Hokuriku Electric Power vs Daido Steel 26 (13-18, 13-13) 31
16:30- Golden Wolves Fukuoka vs Osaki Electric 18 ( 8-16, 10-13) 29
Saga 12:30- Ryukyu Corazon vs Toyoda Gosei 24 (14-14, 10-19) 33
15:00- Toyota Boshoku Kyushu vs Toyota Motor East Japan 25 (17-13, 8-16) 29
Miyazaki 13:00- Zeekstar Tokyo vs Toyota Auto Body 27 (17-15, 10- 9) 24
2020/11/29 Fukuoka 11:00- Wakunaga Pharmaceutical vs Osaki Electric 23 (12-13, 11-12) 25
13:30- Ryukyu Corazon vs Toyota Auto Body 26 (16-13, 10-20) 33
16:00- Golden Wolves Fukuoka vs Hokuriku Electric Power 24 (11-14, 13-15) 29
Saga 12:30- Zeekstar Tokyo vs Toyota Motor East Japan 25 (15-12, 10-14) 26
15:00- Toyota Boshoku Kyushu vs Daido Steel 32 (18-12, 14-13) 25
13 2020/12/12 Iwate 16:00- Toyota Motor East Japan vs Toyota Auto Body 19 ( 8-11, 11-18) 29
Fukui 13:00- Hokuriku Electric Power vs Wakunaga Pharmaceutical 30 (10-19, 20-16) 35
Aichi 13:00- Daido Steel vs Zeekstar Tokyo 30 (11-19, 19-14) 33
Fukuoka 16:15- Golden Wolves Fukuoka vs Toyota Boshoku Kyushu 15 ( 7-14, 8-15) 29
2020/12/13 Aichi 14:00- Toyoda Gosei vs Osaki Electric 33 (15-12, 18-17) 29
2020/12/16 Aichi 18:30- Toyoda Gosei vs Zeekstar Tokyo 36 (19-12, 17-18) 30
2020/12/19 Miyagi 13:00- Toyota Motor East Japan vs Ryukyu Corazon 28 (12-13, 16-14) 27
17 2021/01/30 Fukui 13:00- Hokuriku Electric Power vs Golden Wolves Fukuoka *Match postponed*
18 2021/02/06 Saitama 14:00- Osaki Electric vs Zeekstar Tokyo  
Aichi 12:45- Daido Steel vs Ryukyu Corazon  
Hiroshima 15:00- Wakunaga Pharmaceutical vs Toyota Auto Body  
Fukuoka 14:30- Golden Wolves Fukuoka vs Toyoda Gosei *Match postponed*
Saga 15:00- Toyota Boshoku Kyushu vs Hokuriku Electric Power  
19 2021/02/11 Miyagi 13:00- Toyota Motor East Japan vs Daido Steel  
Tokyo 14:00- Zeekstar Tokyo vs Golden Wolves Fukuoka *Match postponed*
Aichi 18:00- Toyoda Gosei vs Hokuriku Electric Power  
Hyogo 13:00- Wakunaga Pharmaceutical vs Toyota Boshoku Kyushu  
Okinawa 14:00- Ryukyu Corazon vs Osaki Electric  
2021/02/13 Fukui 13:00- Hokuriku Electric Power vs Zeekstar Tokyo  
Aichi 15:15- Toyota Auto Body vs Toyota Boshoku Kyushu  
Fukuoka 13:30- Golden Wolves Fukuoka vs Ryukyu Corazon  
2021/02/14 Aomori 14:00- Wakunaga Pharmaceutical vs Toyoda Gosei *Match postponed*
Saitama 14:00- Osaki Electric vs Toyota Motor East Japan  
20 2021/02/20 Miyagi 13:00- Toyota Motor East Japan vs Golden Wolves Fukuoka  
Aichi 13:00- Toyota Auto Body vs Daido Steel  
Fukuoka 15:30- Toyota Boshoku Kyushu vs Toyoda Gosei  
Okinawa 15:00- Ryukyu Corazon vs Hokuriku Electric Power  
2021/02/21 Chiba 18:00- Zeekstar Tokyo vs Wakunaga Pharmaceutical  
2021/02/23 Fukui 13:00- Hokuriku Electric Power vs Toyota Motor East Japan  
Aichi 13:00- Daido Steel vs Osaki Electric  
18:00- Toyoda Gosei vs Toyota Auto Body  
Osaka 12:00- Wakunaga Pharmaceutical vs Ryukyu Corazon  
Saga 15:00- Toyota Boshoku Kyushu vs Zeekstar Tokyo  
21 2021/02/27 Miyagi 13:00- Toyota Motor East Japan vs Wakunaga Pharmaceutical  
Tokyo 13:00- Zeekstar Tokyo vs Toyoda Gosei  
Tottori 14:00- Osaki Electric vs Toyota Auto Body *Match postponed*
Fukuoka 14:30- Golden Wolves Fukuoka vs Daido Steel  
2021/02/28 Okinawa 14:00- Ryukyu Corazon vs Toyota Boshoku Kyushu  

Women's Division

Weeks Fixtures Venues Matches Results
1 2020/08/29 Ishikawa 12:00- Hokkoku Bank vs Sony Semiconductor Manufacturing 28 (18-11, 10- 9) 20
Aichi 12:45- HC Nagoya vs Prestige International Aranmare 30 (12-12, 18-12) 24
Gifu 13:00- Hida Takayama Blackbulls Gifu vs Mie Violet Iris 21 (10-14, 11-16) 30
Kumamoto 14:00- Omron vs Osaka Lovvits 28 (12- 8, 16-10) 18
2 2020/09/05 Toyama 14:00- Prestige International Aranmare vs Omron 20 (14-11, 6-16) 27
Hiroshima 13:00- Izumi Maple Reds vs HC Nagoya 24 (10- 9, 14- 5) 14
Saga 12:30- Sony Semiconductor Manufacturing vs Mie Violet Iris 23 (15- 9, 8-13) 22
2020/09/06 Gifu 13:00- Hida Takayama Blackbulls Gifu vs Osaka Lovvits 21 (10- 9, 11-14) 23
3 2020/09/12 Gifu 13:00- Hida Takayama Blackbulls Gifu vs Prestige International Aranmare 20 ( 8-15, 12-10) 25
Osaka 14:00- Osaka Lovvits vs Mie Violet Iris 24 (12-14, 12-20) 34
Kumamoto 14:00- Omron vs Izumi Maple Reds 17 ( 7-15, 10- 8) 23
4 2020/09/19 Aichi 14:30- HC Nagoya vs Hokkoku Bank 13 ( 6-14, 7-14) 28
6 2020/10/03 Aichi 13:00- HC Nagoya vs Osaka Lovvits 23 (13-10, 10- 6) 16
2020/10/10 Toyama 14:00- Prestige International Aranmare vs Izumi Maple Reds 17 ( 7-14, 10-11) 25
Kagoshima 14:30- Sony Semiconductor Manufacturing vs Hida Takayama Blackbulls Gifu 33 (13-12, 20- 5) 17
2020/10/11 Mie 13:30- Mie Violet Iris vs HC Nagoya 24 ( 8- 9, 16-10) 19
Osaka 15:30- Osaka Lovvits vs Hokkoku Bank 24 (12-22, 12-17) 39
7 2020/10/17 Hiroshima 14:00- Izumi Maple Reds vs Sony Semiconductor Manufacturing 24 (14-12, 10- 4) 16
Kumamoto 13:00- Omron vs Hida Takayama Blackbulls Gifu 25 (13- 8, 12- 8) 16
2020/10/18 Ishikawa 13:00- Hokkoku Bank vs Mie Violet Iris 33 (19-10, 14-13) 23
8 2020/10/24 Kumamoto 15:00- Omron vs Hokkoku Bank 17 ( 9-14, 8-14) 28
Kagoshima 13:00- Sony Semiconductor Manufacturing vs HC Nagoya 26 (12-12, 14- 9) 21
2020/10/25 Toyama 14:00- Prestige International Aranmare vs Osaka Lovvits 29 (18-15, 11-15) 30
Gifu 13:00- Hida Takayama Blackbulls Gifu vs Izumi Maple Reds 14 ( 6-12, 8-10) 22
9 2020/10/30 Osaka 18:00- Osaka Lovvits vs Sony Semiconductor Manufacturing 22 (10-14, 12-15) 29
2020/10/31 Ishikawa 13:00- Hokkoku Bank vs Prestige International Aranmare 33 (17- 9, 16-12) 21
Mie 13:30- HC Nagoya vs Omron 20 (13-10, 7- 9) 19
2020/11/01 Mie 13:30- Mie Violet Iris vs Izumi Maple Reds 29 (17- 9, 12-11) 20
14 2021/01/09 Toyama 14:00- Prestige International Aranmare vs Mie Violet Iris *Match postponed*
Ishikawa 13:00- Hokkoku Bank vs Hida Takayama Blackbulls Gifu 28 (12-13, 16-10) 23
Hiroshima 14:00- Izumi Maple Reds vs Osaka Lovvits 22 (12-11, 10-10) 21
Kagoshima 13:00- Sony Semiconductor Manufacturing vs Omron 22 (13-10, 9- 9) 19
2021/01/11 Toyama 12:00- Prestige International Aranmare vs Sony Semiconductor Manufacturing *Match postponed*
Gifu 13:00- Hida Takayama Blackbulls Gifu vs HC Nagoya 19 ( 6-11, 13-13) 24
Hiroshima 13:00- Izumi Maple Reds vs Hokkoku Bank 29 (14-12, 15-13) 25
15 2021/01/16 Mie 13:30- Mie Violet Iris vs Hida Takayama Blackbulls Gifu 30 (15- 9, 15-12) 21
Kagoshima 12:00- Sony Semiconductor Manufacturing vs Hokkoku Bank 23 (12-12, 11- 9) 21
2021/01/17 Osaka 14:00- Osaka Lovvits vs Omron 20 ( 8-16, 12-19) 35
Ehime 13:00- Prestige International Aranmare vs HC Nagoya 22 (10-10, 12- 8) 18
16 2021/01/23 Mie 14:00- HC Nagoya vs Izumi Maple Reds 17 (10-13, 7- 5) 18
Kumamoto 13:00- Omron vs Prestige International Aranmare 25 (13-10, 12-10) 20
2021/01/24 Mie 13:00- Mie Violet Iris vs Sony Semiconductor Manufacturing 15 ( 7-11, 8-11) 22
Osaka 14:00- Osaka Lovvits vs Hida Takayama Blackbulls Gifu *Match postponed*
17 2021/01/30 Toyama 14:00- Prestige International Aranmare vs Hida Takayama Blackbulls Gifu  
Hiroshima 13:00- Izumi Maple Reds vs Omron  
2021/01/31 Ishikawa 13:00- Hokkoku Bank vs HC Nagoya  
Mie 13:30- Mie Violet Iris vs Osaka Lovvits  
18 2021/02/04 Kumamoto 19:00- Omron vs Mie Violet Iris  
2021/02/06 Ishikawa 13:05- Hokkoku Bank vs Osaka Lovvits  
Aichi 15:15- HC Nagoya vs Mie Violet Iris  
Hiroshima 13:00- Izumi Maple Reds vs Prestige International Aranmare  
2021/02/07 Gifu 13:00- Hida Takayama Blackbulls Gifu vs Sony Semiconductor Manufacturing  
19 2021/02/11 Mie 14:00- Mie Violet Iris vs Hokkoku Bank  
Gifu 13:00- Hida Takayama Blackbulls Gifu vs Omron  
Hyogo 15:30- Osaka Lovvits vs HC Nagoya  
Kagoshima 13:00- Sony Semiconductor Manufacturing vs Izumi Maple Reds  
2021/02/13 Ishikawa 13:00- Hokkoku Bank vs Omron  
Aichi 13:00- HC Nagoya vs Sony Semiconductor Manufacturing  
Osaka 13:00- Osaka Lovvits vs Prestige International Aranmare  
Hiroshima 13:00- Izumi Maple Reds vs Hida Takayama Blackbulls Gifu  
20 2021/02/20 Fukuoka 13:00- Sony Semiconductor Manufacturing vs Osaka Lovvits  
Okinawa 13:00- Omron vs HC Nagoya  
2021/02/21 Toyama 14:00- Prestige International Aranmare vs Hokkoku Bank  
Hiroshima 14:00- Izumi Maple Reds vs Mie Violet Iris  
2021/02/23 Mie 14:00- Mie Violet Iris vs Prestige International Aranmare  
Gifu 13:00- Hida Takayama Blackbulls Gifu vs Hokkoku Bank  
Osaka 14:30- Osaka Lovvits vs Izumi Maple Reds  
Kumamoto 14:00- Omron vs Sony Semiconductor Manufacturing  
21 2021/02/27 Aichi 13:00- HC Nagoya vs Hida Takayama Blackbulls Gifu  
Kagoshima 13:00- Sony Semiconductor Manufacturing vs Prestige International Aranmare  
2021/02/28 Ishikawa 13:00- Hokkoku Bank vs Izumi Maple Reds  
Mie 13:30- Mie Violet Iris vs Omron  
Go to Top